ekonomia i rynek2013.01.02
Co z opłatami za śmieci
Wiele samorządów, m.in. Białegostoku, Warszawy czy Wrocławia, nie ustaliło do tej pory sposobu liczenia opłat za wywóz śmieci i nowych cen za odpady komunalne, które zaczną obowiązywać już od lipca 2013 roku.
Wielu radnych czeka na nowelę tzw. ustawy śmieciowej, która miałaby wprowadzać korzystniejsze zdaniem władz lokalnych rozwiązania w sprawie ustalania opłat za śmieci. W grudniu 2012roku senatorowie zdecydowali, że zgłoszą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który ma dać władzom lokalnym jeszcze więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami. Właśnie dlatego część gmin wstrzymała się z podjęciem decyzji co do sposobu naliczania tych stawek. Projekt przewiduje m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminom wyboru innych metod ustalania opłat w poszczególnych ich gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody. Część samorządów – idąc za przykładem Inowrocławia - kwestionuje konieczność organizowania przetargów w sytuacji, gdy gmina ma własną spółkę komunalną. Wniosek w tej sprawie trafił do Trybunału Konstytucyjnego. Władze Warszawy zorganizowały konsultacje społeczne, które rozpoczęły się w zeszły piątek i mają potrwać do 4 stycznia 2013 roku. Także Radni Gdańska, Gdyni, Sopotu, Białegostoku, Koszalina, Kołobrzegu, Darłowa, Opola, Krapkowic i Brzegu z rozstrzygnięciami w tej sprawie postanowili poczekać. W ich wypadku chodzi o to, że liczą, że Sejm znowelizuje ustawę śmieciową. Część gmin podjęła decyzję tylko o sposobie naliczania opłat, ale nie ustaliła jeszcze stawek. Tak jest chociażby w Poznaniu i w okolicznych gminach oraz w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu, gdzie opłaty będą liczone od osoby. Gminy, które zdecydowały jednak o sposobie obliczania opłaty za odpady często wybierały metodę liczenia od osoby w gospodarstwie domowym. Taki wariant wybrano chociażby w Łodzi. Od 1 lipca stawki za odbiór śmieci wyniosą tam: 12,69 zł od osoby za odpady posegregowane i 16,50 zł od osoby za odpady nieposegregowane.
Inne artykuły z kategorii ekonomia i rynek
Codziennie na każdym osiedlu w większym mieście pojawia się problem dotyczący braku miejsc parkingowych. Zgodnie z ustawą, zagospodarowując działkę budowlaną, należy wyznaczyć miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych oraz tych przebywających okresowo, stosownie do jej przeznaczenia i rodzaju zabudowy. Zapisy prawne że ustalają minimalnej liczby miejsc parkingowych, ale ich wskaźnik ale ich wskaźnik określają poszczególne plany zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj więcej
Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie sprawozdania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wydawania zezwoleń na zakup nieruchomości przez cudzoziemców.Za wnioskiem o głosowało 201 posłów, 228 było przeciw, 1 wstrzymała się od głosu. Sejm przyjął w czwartek sprawozdanie do wiadomości.
Czytaj więcej
Czy deweloperzy są otwarci na zielone inwestycje? Czy rzeczywiście mogą one stanowić przyszłość mieszkaniówki? Serwis nieruchomości Dompress.pl zadało to pytanie ekspertom.
Czytaj więcej
Zmieniły się stawki podatku od nieruchomości. Czego można spodziewać się w 2017 roku?
Czytaj więcej
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył 15 milionów złotych kary na T-Mobile Polska.
Czytaj więcej
Pracodawca może rozliczyć PIT swojemu pracownikowi.
Czytaj więcej
Jysk to duński gigant, który w Polsce jest już bardzo znany. W roku obrotowym 2015/2016 sieć odnotowała rekordowe wyniki.
Czytaj więcej
Medhouse to kameralny biurowiec, który mieści się przy Rodzie Zesłańców Syberyjskich.
Czytaj więcej
ZINGP jest największym w Polsce dystrybutorem papieru. Niedawno firma wynajęła centrum dystrybucyjne pod Warszawą.
Czytaj więcej
Właściciele lokali gastronomicznych, zwłaszcza tych położonych w ścisłym centrum, często starają się wymyślić sposoby na to, w jaki sposób zwiększyć powierzchnię swoich lokali gastronomicznych. Istnieje na to pewien prosty sposób.
Czytaj więcej
więcej