Ogrody angielskie zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Pomimo, iż nowoczesny styl wdziera się do naszych domów drzwiami i oknami, ogrody coraz częściej odstają od tej zasady. Przechodząc przez nowoczesny, minimalistyczny salon i wkraczając na łono natury, wyjątkowo romantyczny ogród, nie jesteśmy już zaskoczeni. O ile coraz więcej osób ceni sobie nowoczesność we wnętrzach, o tyle równie duża liczba osób coraz bardziej docenia surowość natury i nie ingerowanie w jej naturalny wygląd.

Ogrody angielskie były powiewem świeżości w stosunku do barokowych, francuskich ogrodów. Te bowiem były tworzone w wyraźny sposób ludzką ręką, pełne sztuczności, sztywnych zasad i geometrii. W zasadzie swoim ostatecznym wyglądem nie miały nic wspólnego z naturalnością. Coraz częściej zaczęto odchodzić od tego stylu, kierując się w stronę pełnej swobody i braku sztywnych zasad przy projektowaniu.

Naturalne, angielskie ogrody charakteryzuje częsty brak ogrodzeń. Zamiast nich tworzone są na przykład żywopłoty lub murki z naturalnych kamieni i skał. W ogrodach górują duże, wolne przestrzenie, pokryte zieloną trawą. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są rabaty kwiatowe w delikatnych, stonowanych kolorach. Przeważają kolorowe rośliny w odcieniach różu, czerwieni, fioletów oraz bieli. Kolorystyka nawiązuje do angielskiej delikatności i subtelności, co dodaje ogrodom jeszcze większego uroku i sprawia, że są wyjątkowo romantyczne.

W angielskich ogrodach nie spotkamy się z geometrycznymi ścieżkami prowadzącymi do każdego zakamarka ogrodu, nie uraczymy kwadratowych, jednakowych rozmiarów płytek. Napotkamy natomiast na naturalne ścieżki, różniące się szerokością, wijące się w naturalny sposób wokół roślin i kwiatów. Ścieżki są bardzo naturalne, wykonane często z dużych, płaskich kamieni lub żwiru.

Oczywiście w każdym ogrodzie nie powinno zabraknąć miejsca do relaksu. W angielskich ogrodach królują drewniane ławeczki, często umiejscawiane w zacienieniu, na przykład pod niewielkim drzewem. W takim miejscu możemy spokojnie zatopić się w lekturze, wypić popołudniową herbatę lub spotkać się na rozmowę ze znajomymi.

Jakie rośliny królują w angielskich ogrodach? To przede wszystkim wielobarwne, kolorowe byliny, krzewy ozdobne, takie jak hibiskusy czy hortensje, a nawet zioła.

Ogrody angielskie charakteryzuje duże zróżnicowanie terenu, zdecydowanie najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach, gdzie można zestawić ze sobą bardzo zróżnicowane rośliny i drzewka ogrodowe. Ogrody te przypominają wówczas swego rodzaju parki krajobrazowe, zapierając dech w piersiach swoją przestrzenią, skłaniające do wypoczynku na łonie natury.

Ogrody w stylu angielskim to wyjątkowo malownicze przestrzenie. Oczywiście dopuszczalna jest niewielka architektura, jednak nie powinna ona dominować. Z tego też względu różnego rodzaju schowki, fontanny czy miejsca do grillowania urządzone są z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Ponadto schowki – z racji tego, iż służą jedynie przechowywaniu rzeczy, na przykład narzędzi ogrodniczych albo drewna kominkowego – można w sprytny sposób ukryć pod roślinnością, urządzając składzik pod rozłożystym, liściastym drzewem, lub wśród kolorowych krzewów, które będą odwracały od niego uwagę.

Nie dziwi fakt, że tego rodzaju ogrody zyskują coraz większą popularność. To prawdziwie naturalne zakątki, oczarowujące swoim naturalnym pięknem, w których rzeczywiście można wypocząć i na moment oderwać się od miejskiego zgiełku.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca