Styl minimalistyczny to odzwierciedlenie surowego, przemysłowego klimatu. Nic więc dziwnego, że tak doskonale wpasowuje się w lofty. Taki wystrój wnętrz jest wręcz stworzony do nowoczesnych, przestronnych wnętrz, których ściany niosą ze sobą kilkudziesięcioletnią czasem historię.

Właściciele loftów, którzy właśnie w stylu industrialnym planują urządzić swoje mieszkanie, powinny skupić się na kilku głównych detalach, które go charakteryzują. Oczywiście zawsze warto dodać jakiś element od siebie, który niekoniecznie musi być ściśle związany z tym stylem. Taki zabieg zawsze dodaje wnętrzom większej indywidualności i sprawia, że lepiej odzwierciedlają one upodobania i charakter ich właściciela.

Styl industrialny najbardziej charakteryzuje jego przemysłowy charakter. We wnętrzach loftów doskonale sprawdzą się zatem metal, szkło, cegła czy beton.
Beton sprawdzi się doskonale zarówno na ścianach jak i podłodze. Nowoczesne produkty umożliwiają różnicowanie struktury betonu tak, aby można było uzyskać najbardziej pożądaną strukturę. Co więcej, można również eksperymentować z jego odcieniami. Taki zabieg nie tylko sprawi, że wnętrze będzie wyglądało ciekawiej, ale doda mu również większej głębi i przestronności.
Cegła natomiast sama w sobie może stanowić doskonałą ozdobę i kontrast dla chłodnego betonu. Można wykorzystać ją na przykład w sypialni, albo wyeksponować za jej pomocą ścianę w salonie. Możliwości są niemal nieograniczone.

Materiały takie jak metal czy szkło spisują się świetnie w roli dodatków i mebli. Warto łączyć ze sobą różne materiały, gdyż efekt może być naprawdę zniewalający. Metalowe krzesła o lekkiej subtelnej konstrukcji w połączeniu z masywnym, szklanym stołem z pewnością trafią w gust niejednego posiadacza loftu.
Wielkość i masywność mebli powinna być dostosowana do wyglądu wnętrza. W przestronnych wnętrzach doskonale sprawdzą się zarówno ciężkie, masywne meble, jak i te o nieco subtelniejszej konstrukcji, lecz przemysłowym charakterze. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie było ich zbyt wiele, gdyż styl industrialny charakteryzuje się minimalizmem. Zbyt duża ilość mebli i różnego rodzaju dodatków mogłaby zwyczajnie przeładować wnętrze i odebrać mu przemysłowy charakter, zmieniając industrialny loft w przeciętne mieszkanie.

Niezwykle ważnym, a nie wspomnianym do tej pory materiałem, jest drewno. Stanowi ono silny a zarazem naturalny akcent. Można wykorzystać je w meblach, na podłogach czy jako ozdobę. Masywne, drewniane belki stropowe z pewnością podkreślą industrialny charakter. Drewno to również doskonały materiał na schody. Warto połączyć je na przykład z metalem, decydując się na przykład na drewniane stopnie schodów i metalowe poręcze.

Kolorystyka w stylu industrialnym wydaje się uboga, jednak w rzeczywistości za pomocą kilku podstawowych kolorów użytych w różnych odcieniach można uzyskać naprawdę wspaniały efekt głębi kolorystycznej.
Przemysłowość stylu wyrazimy poprzez szarości, biel, czerń, ciemny, ceglany pomarańcz oraz ciemne brązy.

Surowość stylu warto przełamać żywszym kolorystycznie dodatkiem. W tym celu doskonale sprawdzają się różnego rodzaju liściaste rośliny osadzone w masywnych, surowych donicach. Ich mocny, zielony kolor będzie odcinał się na tle całości i wniesie do wnętrza nieco więcej ciepła.

Styl industrialny sprawdzi się doskonale nie tylko w prawdziwych loftach, z powodzeniem możemy wykorzystać go również w mieszkaniach. Ważne jednak, aby przestrzenie były raczej duże i otwarte, ponieważ to właśnie wtedy będzie można oddać najlepiej przemysłowy charakter tego stylu, stworzonego do przestronnych pomieszczeń.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca