Wille to wspaniałe nieruchomości, wprost stworzone dla miłośników dużych przestrzeni. Najczęściej otoczone są dużymi ogrodami – ten florystyczny element sprawia, że wiele osób pragnie przenieść naturę do wnętrza budynku. Znakomitym wyborem wydaje się więc być styl toskański, rodem z włoskich domów.

Toskańskie wnętrza utrzymane są w ciepłej, naturalnej palecie barw. Przodują beże, brązy i żółcie. To właśnie one dominują na ścianach i podłogach. Bardzo popularna jest również czysta biel.
Stonowana kolorystyka przecinana jest przez drobne, ale również silne akcenty kolorystyczne takie jak czerwienie, zielenie, bordo itp.

Równie ważne co kolorystyka są również meble. Aby willa zyskała toskański klimat, powinny one mieć odpowiedni kolor i kształt. Bardzo ważny jest także materiał, z jakiego są wykonane. W toskańskich wnętrzach najlepiej sprawdzają się masywne meble wykonane z naturalnego drewna. Ciężki stół, stylowy fotel czy masywny kredens nadadzą wnętrzu pożądanego klimatu. Co bardzo ważne, nie należy wprowadzać do willi mebli niefunkcjonalnych. Powinny znaleźć się w niej tylko te, które na co dzień będą służyły swoim właścicielom. Meble powinny tworzyć wspólną całość, stanowić jeden komplet. W toskańskich wnętrzach nie łączy się stylów z różnych epok, na przykład nowoczesnego, szklanego stolika kawowego z drewnianą sofą o materiałowym siedzisku. Ważne jest, aby wszystko stanowiło kontynuację i aby styl prowadził nas od jednego wnętrza, do kolejnego.

Styl toskański można podkreślić w willach decydując się na kamienne schody, klasyczne kominki czy malowane na kolor naturalnego, ciemnego drewna belki stropowe.

Równie ważnym elementem co paleta barw czy umeblowanie, są w stylu toskańskim dodatki. Jak wiadomo, to właśnie one dopełniają całości, stanowią przysłowiową wisienkę na torcie. Dzięki dodatkom kreujemy ostateczny styl nieruchomości. Pamiętajmy, że możemy ozdobić nimi zarówno wnętrze willi, jak również ogród czy drogę do drzwi wejściowych.


Na jakie dodatki powinniśmy się zdecydować?
Duża powierzchnia willi jest już na swój sposób przyozdobiona masywnymi, ciężkimi meblami. Aby nie przeładować dodatkowo wnętrz, powinniśmy zdecydować się na możliwie najmniejszą ilość dodatków. W stylu toskańskim zdecydowanie lepiej sprawdza się jeden mocny akcent, niż kilka drobnych ozdób.
Doskonałą ozdobą będą kamienne rzeźby czy statuetki z alabastru egipskiego (trawertynu). Znakomicie sprawdzą się również ozdobne przedmioty zarówno ozdobne jak i funkcjonalne, jak lustra z stylowych ramach, świeczniki czy ozdobne żyrandole. Kilka dekoracyjnych poduch w salonie dopełni całości i nada wnętrzu większego charakteru.

Na zakończenie należy przypomnieć, że styl toskański związany jest bardzo mocno z naturą. Nie należy więc zapominać o tym, aby przenieść ją z ogrodu do wnętrza willi. Wszelkiego rodzaju drzewka ozdobne ustawione w donicach sprawią, że wnętrze willi nabierze prawdziwie toskańskiego klimatu i na chwilę pozwoli przenieść się myślami do wspaniałej, włoskiej Florencji. Również jak w przypadku dodatków, dobór roślin powinniśmy uprzednio przemyśleć. Lepiej zdecydować się na pojedyncze drzewka doniczkowe, na przykład drzewo cytrynowe, niż na kilka mniejszych roślin doniczkowych, za pomocą których nie uzyskalibyśmy tak dobrego, mocnego efektu.

Odpowiednio urządzone, wyważone  wnętrze z pewnością sprawi, że poczujemy prawdziwie rodzinny klimat i będzie skłaniało nas do wypoczynku i relaksu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca