Pisanki ludowe są tradycją przekazywną z pokolenia na pokolenie. Mimo upływu lat i nowych trendów niezmienne jest ich ręczne wykonanie a często też materiały służące do ich przygotowania. W przypadku pisanek łowickich są to przede wszystkim kolorowe skrawki papieru przyklejane na skorupki jaj kurzych i gęsich. Z kilku nałożonych na siebie warstw powstają koguty o strojnych ogonach oraz łąki pełne polnych kwiatów. Tło wydmuszek w tym przypadku pozostaje naturalne lub dodatkowo pobielone.

Równie barwne są pisanki kaliskie malowane w geometryczne lub kwiatowe wzory na gładkich, połyskujących tłach. Ich twórcy sięgają przede wszystkim po znane z natury inspiracje - kwiaty rumianku, konwalie, pióra lub rybią łuskę. W związku z abstrakcyjnością przedstawień pisanki kaliskie dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, np. wyeksponowane na ciemnej, połyskującej ceramice.

Tradycjonalistom powinny zaś przypaść do gustu pisanki opolskie lub opoczyńskie zdobione technikami znanymi każdemu z dzieciństwa. W przypadku jaj z Opola artysta najpierw farbuje skorupkę na jeden kolor, a następnie wydrapuje kwiatowe ornamenty szewskim nożykiem. Im mniejsze jajko, tym większy kunszt rzemieślnika, gdyż trudniej wykonać tak skomplikowaną dekorację. Pisanki z Opoczna również są farbowane na jeden kolor - tyle, że wcześniej należy wyznaczyć gorącym woskiem pożądany na skorupce wzór. Tak powstają jasne, geometryczne wzory nadające się do dekoracji wielkanocnych stołów zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

A jak wyeksponować folkowe pisanki? Najlepiej przełamując ich ludowy charakter np. minimalistyczną ceramiką, gładkim, prostym obrusem. Na wielkanocnym stole, ale i nie tylko. Większość będących w sprzedaży pisanek posiada wstążeczki umożliwiające zawieszenie ich na świeżych gałązkach lub baziach w wazonie.