Twardość materaca to kwestia bardzo indywidualna. W dużej mierze zależy od naszej wagi - ten sam model może być za twardy dla osoby lekkiej i zbyt miękki dla kogoś o większej tuszy - ale także od pozycji w jakiej śpimy i od wielkości łóżka.

Aby mieć pewność, że materac będzie dla nas wygodny, musimy się na nim położyć. W pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, leżąc na plecach lub na boku, wsuńmy dłoń pod lędźwie (a jeszcze lepiej, poprośmy kogoś, by to zrobił). Jeśli dłoń daje się wsunąć, to znaczy, ze materac nie podpiera dobrze kręgosłupa w tym miejscu i na dłuższą metę nie będzie wygodny. Wybierzmy więc miększy.

Jeśli najcześciej śpisz na boku potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, możesz więc wybierać dowolnie wybierać materace (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. materace wysokoelastyczne.

Jeżeli w podwójnym łóżku sypiają partnerzy różniący się wagą, najlepiej dla każdego kupić osobny materac, dopasowany twardością do postury. Droższe modele mają kilka stref twardości (3, 5 lub 7), z których każda inaczej ugina się pod ciężarem ciała. Mocniej tam, gdzie nacisk jest większy, np. w okolicach barków czy bioder, a mniej w miejscach, gdzie leżą nasze stopy i głowa.

Zwróć również uwagę na stelaż. Ułatwia on bowiem wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca. Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem - odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.