W USA ogromna liczba opuszczonych obiektów poprzemysłowych stanowiła nie tylko potrzebę zagospodarowania ale także pole do wyzwania dla artystów. Najbardziej cenili w nich przestrzeń- najważniejszy element tego stylu Ważne, by w mieszkaniu było jak najmniej podziałów na poszczególne pomieszczenia. Jeżeli jednak ściany są konieczne (np. łazienkowe) warto zostawić je bez tynku aby widoczne było, z jakiego materiału są zbudowane.

Prekursorzy stylu industrialnego nie zasłaniali wielkich fabrycznych okien firanami i zasłonami, dbając o stały dopływ światła. Nie należy się więc obawiać "gołych okien". Aby jednak zapewnić swoje większe poczucie prywatności wystarczy zamontować industrialne rolety. Nie można zapomnieć o sztucznym oświetleniu- wielkie lampy w stalowych oprawach, lub pomalowane na czarno idealnie wpasują się w przemysłową aranżację.

Mieszkanie w stylu industrialnym potrzebuje kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń. Powinny jednak trzymać się stylistyki chłodu i neutralności. Najlepsze są odcienie czystej bieli, a także szarości. Aby lekko je przełamać można posłużyć się dodatkami w odcieniach turkusu (śniedź i platyna), lub ciemnej czerwieni (cegła i rdza). Warto wykorzystać cegłę, beton, stal, szkło i stare drewno a przede wszystkim... nie przejmować się wykończeniem.

Do wnętrz pasują meble, które mają za sobą długą historię, lub takie, które wyglądają na zużyte. Mają podkreślać indywidualizm wnętrza. Warto się udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż, lub sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów. Można tam trafić na unikatowe egzemplarze w niewysokich kwotach. Ważne tylko, aby ich rozmiar był jak największy - meble małych rozmiarów, umieszczone w mieszkaniu o dużej przestrzeni, sprawiają wrażenie miniaturowych.

Przy doborze dodatków lepiej ograniczyć się do absolutnego minimum. Styl industrialny hołduje prostocie i ograniczeniu, również w ozdobach. Wyjątek stanowią rzeczy z intrygującą historią - np. stara maszyna do szycia lub pisania, zegar. Warto także wyeksponować wsporniki, belki i kolumny, lub użyć kolejnego patentu na powiększenie wnętrza - luster.


d.k.