Elementy wnętrza są związane z naturą i rękodziełem, widocznym zarówno w obróbce drewna, jak i w ręcznym formowaniu okładzin ściennych, podłogowych, jak również w kolorystyce związanej z uzyskiwaniem naturalnych barwników.

We wnętrzach rustykalnych największą rolę ogrywa drewno, najlepiej rodzimych gatunków. Doskonale wyglądają belki stropowe (mogą być użyte jako dekoracja, a nie element konstrukcji) oraz drewniane podłogi. Drewno powinno wyglądać staro, a nawet nieco topornie. Wady drewna – takie jak nierówności, czy sęki, są mile widziane.

Na podłogach, poza drewnem, może znaleźć się kamień lub płytki o nierównych brzegach i cieniowanych kolorach. Do rustykalnego wnętrza idealnie pasuje kominek w obudowie z kamienia lub tradycyjny piec kaflowy.

W tym stylu dominują jasne, pastelowe kolory oraz barwy ziemi. Ściany – najczęściej malowane na biało, powinny wyglądać jak bielone, a tynk na nich może nie być równy i gładki. Wręcz przeciwnie, wrażenie braku perfekcji jest jak najbardziej mile widziane. Na ścianach mogą zawisnąć kilimy, makatki czy dywany.

Styl rustykalny nie kłóci się z dodatkami. Muszą jednak być wpasowane w wiejski wizerunek - ceramiczne dzbanki, stare naczynia, wiklinowe koszyki, naftowe lampy, miękkie, kolorowe poduszki, narzuty i dywany. Bardzo często wykorzystywane w dekoracji są motywy kwiatowe lub tradycyjne ludowe wzory.