Dobrze wiedzą o tym właściciele mieszkań, w których pokoje usytuowane są po stronie południowej. Letnie, ostre słońce, wdzierające się do pokoju, może skutecznie utrudniać codzienna egzystencję.

Wciąż najpopularniejszym sposobem zasłaniania okien są tradycyjne firanki i zasłony. Są dość praktyczne i nadają charakter pomieszczeniu, nie zawsze jednak wystarczają. Jeszcze dziesięć lat temu bardzo popularnym sposobem zasłaniania okien były żaluzje. Montowano je praktycznie w każdym domu i pełniły często, oprócz funkcji praktycznych, również... ozdobne, jako swoiste „nowinki” sprowadzane z Zachodu. Ich niewątpliwą zaletą była możliwość dokładnego regulowania ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Dziś montuje się już je o wiele rzadziej, zmianie uległy również materiały, z których wykonuje się żaluzje. Powszechne kiedyś plastikowe, zastępuje się najczęściej drewnianymi, lub wykonanymi z aluminium.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na montaż żaluzji, pamiętajmy, że te wykonane z aluminium dość szybko nagrzewają się i oddają skumulowane ciepło do pomieszczenia. Wymagają również dokładniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas, gdy drewnianym wystarczy przetarcie suchą lub zmoczoną lekko w wodzie szmatką, aluminiowe wymagają już mycia (najlepiej specjalną szczotką) wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Żaluzje montuje się najczęściej we wnęce okna, na górnej ramie okiennej, a także między szybami (w przypadku okien zespolonych).
Coraz więcej osób decyduje się obecnie na zamontowanie rolet. Te najpopularniejsze i najtańsze, wykonane są z bawełnianej tkaniny, która nawinięta jest na drewniany najczęściej, wałek. Dużą popularnością cieszą się również rolety wykonane z tak zwanej folii refleksyjnej. Są one wyjątkowo cienkie, nie przysłaniają widoku, chroniąc jednocześnie pomieszczenie przed dostępem promieni słonecznych. I co dla wielu najważniejsze -  nie nagrzewają się, większość ciepła pozostaje bowiem w przestrzeni pomiędzy szybą a roletą.
Wybór rolet jest naprawdę bardzo duży, każdy z nas bez problemu więc znajdzie coś dla siebie.

Pamiętajmy, aby przed zakupem, zapytać się sprzedawcy o sposób ich czyszczenia. Rolety, podobnie jak firany, zasłony i żaluzje, „lubią” bowiem kurz i wymagają tym samym regularnego odświeżania.

Osobom ceniącym rozwiązania nietypowe (w tym także właścicielom okien, na przykład półokrągłych lub trapezowych) można polecić tzw. plisy. Są to po prostu większe kawałki tkaniny, które po splisowaniu świetnie spełniają rolę żaluzji, ozdabiając jednocześnie okno. Materiał, z którego wykonuje się plisy, jest niezwykle odporny na nagrzewanie. Są to tkaniny syntetyczne, produkowane w szerokiej gamie odcieni kolorystycznych i wzorów.

DP


dom.wp