W kryzysowym czasie dla branży wojsko planowało gigantyczne inwestycje, jednak i WAM nie ominęły cięcia finansowe. Zamiast 400 mln złotych agencja w tym roku otrzyma z Ministerstwa Obrony Narodowej tylko kilkadziesiąt milionów. Dlatego mobilizuje wszystkie siły, sięga do rezerw, ale chce zrealizować plany.

Wojsku udało się jak na razie zgromadzić 270 mln zł, chce też renegocjować projekty  najdroższych inwestycji , m.in. w podwarszawskim Legionowie. Jednak w mniejszych miejscowościach, jak informuje „Rzeczpospolita”, nie zamierza spuszczać z tonu i dyktuje warunki lokalnym podwykonawcom. Dzięki temu przyspieszą rozpoczęte już budowy w Elblągu, Hrubieszowie, Lublińcu, Międzyrzeczu, Ustce czy Poznaniu. Agencja w terenie pozostaje najpotężniejszym deweloperem, a do tego bardzo pewnym, ma więc silną pozycję w rozmowach z bankami. Przede wszystkim liczy się to, że zleceniodawcą jest państwo.

Armia na razie woli budować własne mieszkania niż inwestować w gotowe lokale. Chociaż WAM jako nieliczny w zeszłym zyskał na kryzysie finansowym zbijając ceny mieszkań kupowanych na przetargach. Tak działo się w Gdańsku, Opolu i Poznaniu gdzie zaoszczędzono w ten sposób ponad 8 mln złotych.
Kolejne inwestycje mają być realizowane z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości położonych w prestiżowych lokalizacjach w Warszawie m.in. działki w Alejach Jerozolimskich czy Forcie Szczęśliwickim. Każda z nich warta kilkadziesiąt milionów złotych.

Agencja planuje otworzyć się też na cywili. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Kwatera chce zarabiać na sprzedaży mieszkań nie tylko dla wojskowych. Poza tym WAM sprywatyzuje połowę z 20 hoteli należących do spółki zależnej agencji, czyli Grupy Hoteli WAM. Chodzi m.in. o Zamek Czocha na Dolnym Śląsku czy hotel u stóp Wawelu.

Zgodnie z przepisami każdemu żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do służbowej kwatery. W zeszłym roku wojsko wybudowało 1087 mieszkań, w 2007 r. tylko 613. Ten rok powinien być znacznie lepszy. Do tej pory czekając na mieszkanie, żołnierze mieszkali w internatach, teraz nie powinny być to już obskurne pomieszczenia, powinny spełniać wyższe standardy.   

dom.wp