Zanim zadecydujemy czy stawiamy na opcję z podpiwniczeniem czy też nie,  powinniśmy do sprawy podejść indywidualnie, kierując się naszymi potrzebami. Nie patrzmy tylko na kwestie ekonomiczne.

Jeszcze kilka lat temu kiedy nie dysponowano tak doskonałymi materiałami budowlanymi podwyższano parter aby zabezpieczyć się przed deszczem,  wodami gruntowymi lub dla uzyskania przestrzeni izolującej od gruntu. Taki podwyższony parter przemawiał za tym aby podpiwniczyć dom i wykorzystać wolną przestrzeń. Dziś, gdy mamy znacznie doskonalsze materiały, takie rozwiązanie nie jest już konieczne.

Jakie są argumenty za budową piwnicy?

Jest chyba znacznie więcej argumentów przemawiających za budową podpiwniczenia aniżeli jego braku. W piwnicy zazwyczaj znajdują się pomieszczenia gospodarcze oraz techniczne. Ich brak może okazać się problemem w przypadku, gdy mamy do czynienia z dość małą działką, na której nie znajdziemy miejsca na budynek , który mógłby przejąć wyżej wymienione funkcje.
Na mniejszej działce piwnica na pewno będzie w pełni wykorzystywana i nie będziemy żałować wydanych pieniędzy. Musimy się przecież zastanowić gdzie trzymać narzędzia ogrodnicze, gdzie urządzić pralnię, spiżarkę, wstawić kocioł grzewczy, zrobić mały warsztacik czy trzymać rowery. Jeśli dobrze zaplanujemy naszą piwnicę to również powinno znaleźć się tam miejsce na garaż.

Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się tylko częściowe podpiwniczenie, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy a zyskamy dodatkową powierzchnię użytkową. Taka opcja jest bardzo wskazana dla większych domów, gdzie piwnica będzie mieć np. 100 m2. W takiej piwnicy można już zbudować schron przeciwatomowy lub prywatny ‘Wilczy Szaniec’.

Podsumowując,  budowa domu bez podpiwniczenia na pewno będzie tańsza niż budowa domu podpiwniczonego. Jeśli się zdecydujemy na takie rozwiązanie, to musimy zastanowić się , czy to się nam opłaca. W przypadku, gdy nasza działka nie ma zbyt dużej powierzchni, to może się okazać, że  będziemy zmuszeni do ograniczenia pomieszczeń gospodarczych lub rezygnacji z ogrodu. Często zdarza się tak, że to właśnie uwarunkowania działki decydują o tym czy będziemy budować z podpiwniczeniem. O ile poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki to nie ma przeciwwskazań przy budowie piwnicy.
dom.wp