Od wielu lat Graz notuje poważny wzrost inwestycji na rynku biurowców. Obecnie, rynek ten obejmuje około 1,8 miliona metrów kwadratowych. Każdego roku przybywa w Grazu około 1000 przedsiębiorstw, właśnie dlatego największy gracz na tym rynku While Styria Medien AG, doświadcza wysokiego popytu na biura 100 metrowe, a także od 100 do 300 mkw. Opłaty za czynsz sięgają od 6 EUR do 9,80 EUR za mkw. Zapotrzebowanie zaspokajane jest w pięciu, sześciu procentach i praktycznie nie zmieniło się w ostatnich 18 miesiącach.

Wzrosły możliwości rozwoju
W niektórych częściach miasta, wzrosła możliwość rozwoju: szczególnie na osi od Areny UPC (byłego stadionu Liebenau) w kierunku miejskiego centrum do Schönaugürtel i Jakominigürtel. Powodem jest wydłużenie linii tramwajowej. W tym obszarze, pięknie zabudowanym Stadthalle i centrum wystawowym, planuje się dalszą rozbudowę. While Styria Medien AG myśli o budowaniu 16 - piętrowego nowoczesnego wieżowca . Przedsiębiorstwo Pachleitner już buduje nową centralę w tej dzielnicy.

Jednym z największych miejskich projektów w Austrii jest rewitalizacja centrum Grazu (dziedzictwo światowe UNESCO, największa starówka). Wg projektów na Annenstraße przybędzie 58 000 mkw powierzchni handlowych, a na  Herrengasse 25 000 mkw. Projekt należy do pierwszej dziesiątki rozwoju austriackich ulic handlowych.

Nowe centra handlowe
W Grazu i okolicy istnieje siedem centrów handlowych o powierzchni większej niż 200 000 mkw. Wynika z tego, że nasycenie tymi placówkami jest prawie trzy razy większe niż w Wiedniu. Są już jednak plany budowy kolejnych dwóch centrów - Graz Stadt Galerie i drugi obok budynku IKEA na terenie Brau Union. W przygotowaniu są też plany Centrum Handlowego Zachód, które będzie realizowane w nadchodzących latach. Na początek zaplanowano 25 000 mkw przestrzeni handlowej. (wk)