Kredyt z dopłatą można uzyskać w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych oraz w następujących bankach: PKO BP, Pekao, Banku Pocztowym, Gospodarczym Banku Wielkopolskim, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Mazowieckim Banku Regionalnym. Kredyty z dopłatą mają zaoferować niebawem kolejne banki.

Oprocentowanie takich kredytów, analogicznie do zwykłych kredytów hipotecznych, składa się ze stawki bazowej oraz marży. Najniższą marżę oferuje obecnie Bank Pocztowy, w którym wynosi ona 1,3 proc. W zestawieniu z aktualną stawką bazową (dane z 12 lutego 2009 r.) daje to oprocentowanie na poziomie 6,08 proc.

Na drugim miejscu jest Bank BPS, gdzie oprocentowanie wynosi 6,81 proc.

Załóżmy, że kredytobiorca zamierza kupić mieszkanie o powierzchni 55 mkw. w Warszawie za 380 tys. zł i zamierza w całości sfinansować zakup kredytem z dopłatą. Średnia cena mkw. to nieco ponad 6,9 tys. zł, zatem mieści się w limicie uprawniającym do skorzystania z kredytu z dopłatą. Szacunkowa pierwsza rata - przy założeniu rat równych i okresu spłaty 30 lat oraz z zastosowaniem obecnych parametrów oprocentowania obowiązujących w Banku Pocztowym - wynosi około 1054 zł.

Jeżeli zastosujemy parametry obowiązujące 12 lutego 2009 r. w PKO BP , który ma obecnie najwyższe oprocentowanie w wariancie z maksymalną marżą (2,09 proc.), pierwsza rata takiego samego kredytu wyniesie ok. 1713 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że w czasie pierwszych ośmiu lat, kiedy są wypłacane dopłaty, raty preferencyjnego kredytu są najniższe. Przykładowo dla Banku Pocztowego rata po tym okresie (przy założeniu utrzymania oprocentowania na obecnym poziomie), rośnie do około 2298 zł. Dla porównania, jeżeli kredytobiorca chciałby dziś zaciągnąć zwykły kredyt w złotych w PKO BP na kwotę 380 tys. zł bez wkładu własnego i w wariancie bez innych produktów banku (marża 3,42 proc., szacunkowe oprocentowanie 8,11 proc.) na 30 lat, miesięczna rata wyniosłaby 2818 zł, zatem byłaby o ponad 1,1 tys. zł niższa niż pierwsza rata kredytu z dopłatą w PKO BP.
2009-02-20
źródło: Gazeta Prawna