Powstanie on w miejscu sąsiadującego z centrum miasta sportowego lotniska na Muchowcu. Na lotnisku trwają już prace związane z wyrównaniem poziomu pasa startowego, zniszczonego przez szkody górnicze. Rozpoczęcie budowy miejskiego portu zaplanowane jest na rok 2010. Budowa nowego pasa o długości 1200 m i szerokości 30 m ma kosztować wraz z infrastrukturą i oświetleniem ok. 35 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z budżetów władz miasta, samorządu wojewódzkiego, funduszy unijnych oraz kredytu. Modernizacja i rozwój sportowego lotniska na Muchowcu są możliwe dopiero teraz, po sporządzeniu studium aeronautycznego. Dokument ten precyzyjnie określa warunki urbanistyczne Katowic.

City-port na Muchowcu nie będzie konkurencją dla lotniska w Pyrzowicach, a jedynie jego uzupełnieniem. Aglomeracja zyska dodatkowy atut przy organizacji Euro 2012 - piłkarskich mistrzostw Europy, a także  duże udogodnienie dla coraz liczniej przybywających do Katowic „powietrznymi taksówkami” biznesmenów, przede wszystkim z zagranicy.

Jego głównym zadaniem będzie obsługa prywatnych, lekkich samolotów. Odrzutowce regularnego ruchu linii lotniczych nadal lądować będą w oddalonych o 30 kilometrów od Katowic Pyrzowicach.