Wybrało ich międzynarodowe jury konkursu organizowanego przez The Chicago Athenaeum i Europejskie Centrum na rzecz Architektury. To inicjatywa mająca na celu identyfikację i promocję nowego pokolenia utalentowanych europejskich architektów, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia, i którzy przez najbliższe dziesięciolecia będą mieć wpływ na nasze środowisko życia i pracy oraz kształt europejskiej architektury.


Dom atrialny - arch. Robert Konieczny (fot. www.muratorplus.pl)

Jury składające się z krytyków sztuki, wybitnych projektantów, developerów i dziennikarzy branży architektonicznej wybrało 40 najlepszych, spośród kilkuset zgłoszeń. Projekty i realizacje oceniane były pod kątem innowacyjności, wykorzystania nietypowych materiałów i zastosowania nowoczesnych technologii. Program zakończy się wystawą w wielu miastach Europy i w Stanach Zjednoczonych prezentującą projekty 40 najlepszych architektów.


Projekt domu i dom ukryty - arch. Robert KoniecznyGimnazjum i Centrum Kultury w Białołęce - arch Tomasz Konior (fot. www.muratorplus.pl)

Tomasz Konior studiował na Wydziale Architektury w krakowskiej AGH. Jego katowicka pracownia Konior Studio zajmuje się przede wszystkim projektowaniem obiektów użyteczności publicznej, jak np. Gimnazjum i Centrum Kultury w Białołęce czy Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach. Jest również laureatem konkursu urbanistycznego na nową zabudowę centrum Katowic.


Szkoła w Pruszkowie - arch Tomasz Konior

Obydwaj architekci działają w Katowicach. Robert Konieczny jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach i współzałożycielem pracowni KWK Promes, która na przestrzeni ostatnich kilku lat odnosi sukcesy w międzynarodowych konkursach. Najwięcej nagród zdobyły dwie realizacje: Dom Atrialny w Opolu i Dom Ukryty zbudowany na Dolnym Śląsku.