Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy przychodem podlegającym opodatkowaniu, będzie kwota czynszu, czy też cała kwota po zsumowaniu kwoty czynszu i zwykłych kosztów utrzymania lokalu, które najemca uiszczać będzie bezpośrednio do rąk wynajmującego (np. abonament za media, opłaty za wodę, energię elektryczną, gaz)?

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa”, Dz. U. Nr 144, poz. 930), osoby fizyczne, osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dodać należy, że podatek ryczałtowy jest bardziej korzystny niż opodatkowanie na ogólnych zasadach, gdyż wynosi 8,5 %, podczas gdy podatek zwykły (nieryczałtowy) wynosi 19 %.

Warto wyjaśnić, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Wysokość czynszu określona w umowie stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (opłaty takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, opłata za wodę, energię elektryczną czy gaz), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Dodatkowe opłaty ponoszone przez najemcę w związku z użytkowaniem lokalu mieszkalnego nie mieszczą się bowiem w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

Podsumowując, przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowią wyłącznie otrzymywane przez wynajmującego kwoty czynszu. Pozostałe należności z tytułu opłat eksploatacyjnych, otrzymywane przez wynajmującego od najemcy, nie stanowią przychodu z tytułu najmu i tym samym nie podlegają opodatkowaniu 8,5 % podatkiem ryczałtowym.

W przypadku jakichkolwiek pytań, bądź wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Aneta Wrona
Barbara Jureczek

js