Decydując się na budowę domu, musimy przygotować się na wiele kłopotliwych i czasochłonnych zajęć, możliwych do uniknięcia podczas zakupu gotowego mieszkania. Znalezienie projektu, uzyskanie pozwoleń, wybór i nadzór wykonawców, to tylko część przystanków w długiej drodze do własnego lokum. Jednocześnie własny dom gwarantuje komfort o jakim w bloku możemy tylko pomarzyć.

Główną przeszkodą w zdobyciu nieruchomości bywają najczęściej pieniądze. W przypadku domu dodatkowe koszty poniesiemy przy zakupie działki, czy też opłacając niezbędne pozwolenia. Musimy również pamiętać, że średni czas budowy lokalu jednorodzinnego w Polsce wynosi 2 lata.

Czy możliwa jest redukcja wydatków związanych z postawieniem budynku mieszkalnego? Zasadniczo tak, jeżeli tylko skorzystamy z pomocy współczesnej techniki.

- Wiele lat temu Skandynawowie opracowali metodę stawiania domów z gotowych elementów. Były one trwalsze, ich budowa trwała krócej, a co najważniejsze ich cena była niższa o około 30% od analogicznych budynków konwencjonalnych – mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu firmy Tektum, realizującej budowę „skandynawskich” domów w Polsce – Dziś wiele budynków socjalnych takich jak szkoły czy wielopiętrowe sale koncertowe powstaje przy użyciu technologii modułowej. Gminy dotują ich budowę, ponieważ wiedzą, że są przyjazne środowisku, a co ważniejsze tańsze – wyjaśnia.

Według danych z raportu rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, cena ofertowa mieszkania o powierzchni 50 m2 we Wrocławiu to około 345 tys. PLN.* Korzystając z technologii modułowej, za taką sumę moglibyśmy postawić jednorodzinny dom o powierzchni 150 m2. Oczywiście dodatkową kwestią są koszty działki. Jednak różnica w spędzaniu niedzielnego popołudnia we własnym ogrodzie zamiast na balkonie, jest nieporównywalna.

* Źródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, Styczeń 2010r. Koszt wyliczony ze średniej ceny ofertowej na rynku wtórnym za m2 we Wrocławiu (6908 PLN/m2).

as
inwestycje.pl