16 mkw. – taką powierzchnię ma mieszkanie w powojennym budynku w Nowej Hucie. Na ten metraż składa się salon z aneksem kuchennym (10 mkw.), łazienka (3 mkw.) oraz przedpokój (3 mkw.). Mieszkanie znajduje się na czwartym piętrze i kosztuje… 150 tys. zł (9,4 tys. zł za mkw.!).

Jeszcze droższy jest metr kwadratowy mieszkania o takiej samej powierzchni zlokalizowanego w centrum Warszawy, przy ul. Chmielnej. Kosztuje ono 254 tys. zł (15,9 tys. zł za mkw.). Chociaż lokal ma zaledwie 16 mkw. powierzchni, dysponuje oddzielną i na dodatek widną kuchnią. Mieszkanie znajduje się w strzeżonym budynku z 1955 r., na pierwszym piętrze. Dla porównania, we Wrocławiu za 26 tys. zł można kupić 16-metrowy, murowany … garaż. Najmniejsze 2-pokojowe mieszkanie znaleźliśmy w Toruniu w dzielnicy Rubinkowo - ma powierzchnie 22,8 mkw. i znajduje się w budynku z wielkiej płyty. 

Apartament klitka

Najmniejszy „apartament” Home Broker znalazł z kolei w nowopowstającym budynku na warszawskich Szczęśliwicach. Ma powierzchnię 24,3 mkw. Deweloperzy powszechnie nadużywają pojęcia apartament traktując je jako synonim lokalu o podwyższonym standardzie. Dla porównania największy apartament w sprzedaży, jaki znaleźliśmy, ma powierzchnię 343,3 mkw. Znajduje się w stylizowanym apartamentowcu w Poznaniu, u zbiegu ulic Wyspiańskiego, Ułańskiej i Wojskowej. Cena to 6,1 mln zł.

Można kupić mieszkanie w dużym mieście za 42 tysiące

Dużo taniej można kupić mieszkanie w … Katowicach. W dzielnicy Załęże znaleźliśmy lokal wart 73 tys. zł (niespełna 2,1 tys. zł za mkw.). To zdecydowanie najtańsza oferta w dużym mieście. Mieszkanie ma 35 mkw. i znajduje się w przedwojennej kamienicy, na trzecim piętrze. Okna wychodzą na podwórko. Jeszcze tydzień temu dostępna była oferta zakupu mieszkania 30-metrowego w centrum Lublina – za 42 tys. zł – położonego w kamienicy do remontu (z 1899 roku), na ostatnim piętrze. Mieszkanie zostało kupione w ciągu kilku dni od wystawienia oferty mimo bardzo małej wysokości (1,9 m). Dla porównania, za podobną cenę można kupić nowe Grande Punto z silnikiem 1,2 litra.

Dla porównania, na warszawskim Mokotowie, w nowym budynku można kupić apartament (prawdziwy) za blisko 7,9 mln zł!. Metr kwadratowy kosztuje prawie 30 tys. zł, chociaż cały lokal ma 263 mkw. powierzchni. Budynek jest 2-piętorwy, na każdym piętrze znajduje się jeden apartament, do którego bezpośrednio wjeżdża winda z garażu. Za podobną cenę można kupić na przykład prywatny samolot odrzutowy Hawker 125-700 A z 1982 r. lub Cessnę Citation V z 1993 r.

Jak nowe, chociaż z 1500 roku


Znaleźliśmy też ofertę najstarszego mieszkania. W Krakowie można kupić lokal w kamienicy z 1500 roku! Budynek jest całkowicie odnowiony, a mieszkanie oferowane jest w stanie deweloperskim. Właściciel pozostawił jednak w charakterze dekoracji kawałek nieotynkowanego starego muru. Cena za 62-metrowy lokal to prawie 1,2 mln złotych. Dla przypomnienia, w 1500 roku królem Polski był Jan Olbracht, któremu zawdzięczamy wzniesienie krakowskiego Barbakanu.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek
Home Broker