Prawdziwy boom na przenoszenie się z mieszkań w centrum miast do domów na przedmieściach lub do sąsiadujących z miastem mniejszych miejscowości trwa od kilku lat. Nic dziwnego, że powoli zaczyna brakować atrakcyjnych lokalizacji na budowę nowych osiedli mieszkaniowych. Mowa tu o miejscowościach oddalonych od miasta o odległości, które umożliwiają komfortowe życie i nie dają poczucia straconego na dojazdach czasu.

Punkty strategiczne

Decydując się na przeprowadzkę za miasto i szukając odpowiedniego miejsca, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą zaważyć o wyborze.
Należy ustawić je według własnej hierarchii ważności. Tylko w taki sposób uda nam się znaleźć optymalne miejsce na nasz nowy dom.

Zastanówmy się, jaka przestrzeń jest nam potrzebna? Być może, przyzwyczajeni do mieszkania w bloku, będziemy początkowo uważali, że duże metraże są nie dla nas. Nie można jednak zapominać, że za te same pieniądze, które musielibyśmy wydać za m kw. mieszkania w mieście, będziemy mogli kupić nawet do trzech m kw. domu jednorodzinnego. Warto rozważyć tę opcję - zwłaszcza jeśli planujemy powiększanie rodziny. Lepiej mieszkać w domu aniżeli inwestować w przestrzeń, która za kilka lat będzie dla nas po prostu za ciasna.

Warto wziąć również pod uwagę wielkość samej działki. Niestety, podczas, gdy jeszcze kilka lat temu, standardem była powierzchnia 1000 m kw., dzisiaj coraz częściej spotykamy działki niewielkie - 600, a nawet 300  m kw.

Należy rozejrzeć się również dookoła najbliższej okolicy. Współczesne rodziny z dziećmi poszukują wygodnej i spokojnej lokalizacji, która pozwoli im na komfortowe funkcjonowanie w miejscu zamieszkania; zależy im na miejscach, gdzie  będzie można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Dlatego zwracają uwagę na takie rzeczy jak pobliskie sklepy, apteki, przedszkola czy też szkoły - wszystko to, co pozwala być samowystarczalnym bez konieczności „wycieczki” do miasta. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność danej lokalizacji może być.... wyjątkowe sąsiedztwo, na przykład dworca kolejowego, czy centrum handlowego.
Należy ponadto zwrócić uwagę na to, jak wygląda najbliższa infrastruktura- czy do naszego miejsca zamieszkania możemy szybko dojechać? Jak wyglądają drogi i czy w dłuższej perspektywie gmina planuje dodatkowe wydatki na rozwój? Czy oprócz dojazdu samochodem istnieją jakieś alternatywne środki- kolej, autobusy miejskie i prywatne?

Jest takie miejsce

Dla wszystkich poszukujących miejsca na nowy dom, interesującym wyborem może stać się północna część Warszawy, teren graniczący z Kampinoskim Parkiem Narodowym. To rozsądna alternatywa dla nieco zatłoczonego południa miasta.

Dlatego też firma UBM obserwując i analizując rynek, zdecydowała się na realizację  projektu Oaza Kampinos, dostrzegając tym samym duży potencjał tej lokalizacji. Osiedle domów jednorodzinnych, bliźniaków i rezydencji powstaje w gminie Czosnów, na północ od Warszawy. Mimo iż jest to osiedle zamknięte, nie musimy martwić się, że nasze nowe lokum wyglądać będzie tak samo jak dom sąsiadów. Deweloper proponuje bowiem aż 7 rodzajów domów. Każdy z nich będzie miał powierzchnię od 196 do 232 m kw. i zostanie położony na częściowo zalesionej, ogrodzonej działce o powierzchni od 800 do 1625 m kw. Z myślą o mieszkańcach, zadbano również, by na terenie znalazły się korty tenisowe, fitness club, portiernia, budynek komercyjny, place zabaw oraz przedszkole. Miłośników ekologii, a także osoby zainteresowane alternatywnymi źródłami dostarczania energii, powinien zainteresować fakt, że przy budowie domów użyto systemów solarnych i okien o wysokim stopniu izolacyjności cieplnej. Opcjonalne budynki będą wyposażone w  pompy ciepła. Wszystko to w trosce o środowisko naturalne i w celu ograniczeniu zużycia energii.

Interesujące sąsiedztwo

Północne krańce Warszawy, zdają się być szczególnie interesujące z racji bliskości Puszczy Kampinoskiej. Ostatnio jednak pojawił się jeszcze jeden powód, który powinien sprawić, że zainteresowanie tymi terenami wzrośnie. Urząd Lotnictwa Cywilnego wpisał na początku lutego br. port lotniczy w Modlinie do rejestru lotnisk cywilnych. Pierwsze samoloty pasażerskie wylądują tam już za dwa lata. Tym samym, Mazowsze zyskało drugie lotnisko cywilne (o miano którego, od dłuższego czasu starało się również lotnisko na Bemowie). Teraz trwa przetarg na budowę terminalu.

Inwestycja na lata


Odnalezienie odpowiedniego projektu, o właściwym metrażu i spełniającego niezbędne z punktu widzenia kupującego funkcje, to zaledwie połowa sukcesu. Kupując mieszkanie czy dom dziś, musimy postarać się przewidzieć, np. za pomocą planów zagospodarowania przestrzeni, jak będzie wyglądać okolica pod względem infrastruktury za 5, 10 czy 15 lat. Warto już dziś zadbać o odpowiednią dokumentację oraz zasięgnąć informacji u dewelopera, by inwestycja okazała się trafną.

UBM

kg
inwestycje.pl