Zdaniem autorów raportu spadek cen to bezpośredni efekt wyboru przez kupujących najbardziej atrakcyjnych, czyli najlepiej wycenionych ofert. - Z pewnością zaczynają tu mieć znaczenie nowe projekty, których wejście na rynek rozpoczęło się na większą skalę pod koniec ubiegłego roku - czytamy w opracowaniu.

Nowe inwestycje rozpoczynane są głównie w segmentach niższych, obejmujących mieszkania tańsze, których cena - szczególnie na pierwszych etapach realizacji - jest dodatkowo obniżona.

Należy podkreślić, że nie mamy jeszcze do czynienia z powrotem boomu inwestycyjnego, jednak oczywistą zmianą w porównaniu do pierwszego półrocza 2009 jest większa liczba nowych inwestycji mieszkaniowych - czytamy w raporcie.

Według raportu, średnia cena mieszkań oferowanych w siedmiu głównych miastach Polski wyniosła 7818 zł za mkw. i była o 104 zł wyższa niż miesiąc wcześniej.

Jej wzrostu możemy upatrywać chociażby w czynniku czysto statystycznym. Otóż w związku z tym, że na rynku nadal sprzedają się głównie najtańsze mieszkania, w ofercie pozostały droższe lokale. W efekcie średnią cenę kształtują droższe oferty - czytamy w raporcie

 

 

Źródło: money.pl

fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz