Najdroższe miasta w Polsce? Wiadomo - Warszawa, Kraków, Sopot. Ale konkretne miejsca? To już znacznie trudniejsze pytanie. Bo np. krakowskie Stare Miasto jest rzeczywiście drogie, ale inne dzielnice tego miasta już nie tak bardzo. W naszym rankingu dziesięciu najdroższych miejsc w Polsce, Kraków jest reprezentowany przez tylko jedną dzielnicę, Warszawa przez trzy, a Sopot - przez cztery.  

Porównując średnie ceny nieruchomości dla miast ze średnimi cenami dla poszczególnych dzielnic można dojść do bardzo ciekawych wniosków. Np. gdańska starówka zajęła szóste miejsce w naszym rankingu najdroższych dzielnic. Za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym (nie ma nowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w tym miejscu) trzeba zapłacić średnio 10 tys. 907 zł. A średnia dla całego miasta na rynku wtórnym to już tylko 6 tys. 567 zł

Ranking powstał na podstawie cen mieszkań wystawionych do sprzedaży w serwisie nieruchomosci.onet.pl do 15 lutego 2010 r.

Porównuje średnie ceny nieruchomości z rynku pierwotnego, z wyjątkiem dzielnic Sopotu i gdańskiej Starówki, gdzie wystawione do sprzedaży mieszkania pochodzą wyłącznie z rynku wtórnego. Trzeba pamiętać, że nowe budynki postawione na miejscu np. wyburzonych starych kamienic, nawiązujące stylem do otoczenia czy też strychy starych budynków zaadaptowane  na mieszkania również wliczają się w ten rynek, dzięki czemu stare dzielnice miast mogą się pochwalić nie tylko starym, ale i nowym budownictwem. W takim zestawieniu wygrywa Kraków – Stare Miasto ze średnią ceną metra kwadratowego mieszkania na poziomie 17 tys. 247 zł, i to pomimo dużego spadku cen w ciągu ostatniego miesiąca (minus 3,71%).

Gdybyśmy podobny ranking zrobili wyłącznie dla rynku wtórnego, prezentowałby się on nieco inaczej. Na pierwszym miejscu znalazłby się wówczas Sopot – Wyścigi, na drugim – Warszawa Śródmieście, na trzecim Sopot Dolny. Czwarte miejsce w takim zestawieniu to Gdańsk – Starówka, piąte – krakowska Starówka, szóste – Sopot – Centrum. Ranking zamykałyby Sopot Dolny, Warszawa – Żoliborz i Warszawa – Mokotów. Wśród dziesięciu najdroższych dzielnic nie znalazłoby się wrocławskie Stare Miasto.

Nazwa dzielnicy Średnia cena m. kw. mieszkania
na rynku wtórnym na rynku pierwotnym
Kraków – Stare Miasto 10 tys. 694 zł 17 tys. 247 zł
Sopot Dolny 11 tys. 586 zł 16 tys. 50 zł
Warszawa – Śródmieście 11 tys. 771 zł 14 tys. 735 zł
Sopot – Wyścigi 12 tys. 98 zł -
Warszawa – Ochota 9 tys. 575 zł 11 tys. 216 zł
Gdańsk - Starówka 10 tys. 907 zł -
Warszawa – Mokotów 9 tys. 738 zł 10 tys. 617 zł
Wrocław – Stare Miasto 8 tys. 605 zł 10 tys. 602 zł
Sopot – Centrum 10 tys. 545 zł -
Sopot Górny 10 tys. 238 zł -
Warszawa - Żoliborz 9 tys. 855 zł 8 tys. 819 zł

Uwzględnione w rankingach dzielnice w ciągu ostatniego miesiąca pozostały na prawie niezmienionych poziomach cenowych. Wyjątkiem jest Warszawa – Żoliborz, gdzie ceny mieszkań wzrosły o 2,4% oraz Kraków – Stare Miasto (spadek o 3,71%).

Przyjmuje się, że ceny transakcyjne są niższe od cen ofertowych średnio o 4%.

Poniższa fotogaleria zawiera ranking 10. najdroższych dzielnic w Polsce. Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć wyniki naszego zestawienia.

 

Fot. sxc.hu/schu1952

Źródło: OnetBiznes