W Hiszpanii wiele jest firm, które zaproponują nam ubezpieczenie domu i całej posesji. Jednak przed podjęciem decyzji warto porównać oferty kilku firm. Pamiętajmy, że ubezpieczenie powinno obejmować nie tylko dom, ale także inne budynki znajdujące się na posesji, czyli garaże, basen, budynki gospodarcze oraz instalacje wodne, elektryczne i gazowe.

Jeżeli kupujemy dom lub apartament z zamiarem późniejszego wynajmowania go, warto ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej. Niektóre polisy dopuszczają wynajem okazjonalny dla przyjaciół lub rodziny. Pamiętajmy, że osoby przebywające w naszym domy mogą złamać nogę lub uszkodzić inną część ciała. Watro ubezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji, abyśmy nie byli osobami pociągniętymi do odpowiedzialności w przypadku gdy stanie się coś złego.

Na ile ubezpieczyć?

Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie domu, wtedy rodzi się kolejne pytanie, mianowicie jak wysokie ubezpieczenie wybrać? Na jaką kwotę ubezpieczyć dom? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, iż naszą nieruchomość należy ubezpieczyć na kwotę za jaką ją kupiliśmy.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż obecnie ceny większości hiszpańskich nieruchomości zostały znacznie obniżone. W związku z tym, warto poznać prawdziwą wartość zakupionej posesji lub apartamentu. Pamiętajmy, że koszty ubezpieczenie powinny pokryć koszty ewentualnej odbudowy ubezpieczanej nieruchomości, a te niejednokrotnie są dużo wyższe od ceny rynkowej.

Aby poznać prawdziwą wartość naszej nieruchomości powinniśmy się zwrócić do lokalnego dewelopera o przeprowadzenie wyceny. Zdarza się, że przy zakupie nieruchomości otrzymujemy szczegółowy raport, w którym znajdziemy informacje dotyczące kompletnych kosztów budowy. Ten raport także może być nam pomocny przy wyborze ubezpieczenia.


Ubezpiecz dom w Hiszpanii