Ludzie z całego świata przybyli by móc uczestniczyć w tym ważnym i  widowiskowym wydarzeniu. "Ten cud techniki sprawia, że wszyscy w ZEA odczuwają dumę" - mówił Mohammad Obaid, jeden oficerów z Dubaju. "Jest to dowód dla świata, że gospodarka Emiratów jest stabilna" – dodaje inny z przybyłych gości. Relacje z inauguracji pojawiły się w serwisach informacyjnych różnych krajów globu.
 

Początkowo wieżowiec określano Burj Dubajem, jednak z powodu ostatnich wydarzeń nazwano go na cześć władcy sąsiedniego emiratu Abu Zabi, Szejka Khalify ibn Zajeda an-Nahajana, co ma być wyrazem szczególnej wdzięczności za okazane wsparcie Dubajowi w kryzysowych dniach w końcówce ubiegłego roku. Wtedy to Abu Zabi wspomogło Dubaj kwotą 10 miliardów dolarów, która została przeznaczona na wykup obligacji i na zapłatę zaległych wynagrodzeń podwykonawcom. Tym samym widmo bankructwa zostało odegnane, a inwestorzy odetchnęli z ulgą. Niewątpliwie bez pomocy Szejka an-Nahajana otwarcie rekordowego drapacza chmur nie było by tak spektakularne, a być może w ogóle nie doszłoby do tej wielkiej inauguracji.  Dlatego też podczas uroczystości w swoim przemówieniu Szejk Dubaju Ahmed bin Saeed Al Maktoum ogłosił zmianę nazwy.

Duma Dubaju ma w sobie coś hipnotyzującego. Wokół Burj Khalifa roztacza się magia liczb i rekordów z nimi związanymi. Najwyższy wieżowiec i jednocześnie najwyższa wolnostojąca budowla na świecie, 828 metrów, przecież to prawie kilometr w pionie! Największa liczba pięter – 169 i kondygnacji – 206. Powierzchnia – 334 tys. m2. Najwyższy dostępny punkt obserwacyjny. Najdłuższa winda, a właściwie windy w ilości 58 i 8 ruchomych schodów.  Ciężar budowli szacowany na ok. 500 000 ton. Koszt budowy – 20 miliardów dolarów. Pod koniec budowy robotnicy pracowali w zawrotnym tempie – jedno piętro w ciągu trzech dni. Dane te, jak do tej pory stanowią ewenement w historii budownictwa.

Jako rekordowa pod względem wysokości budowla na świecie, Burj Dubai wyprzedza nieukończoną jeszcze wieżę Guangzhou TV & Sightseeing Tower w Kanton w Chinach (610 m) i do niedawna nieprześcigniony maszt telewizyjny KVLY w Północnej Dakocie w USA liczący 628,8 metra (2 063 stóp). Także wieżowiec Taipei znajdujący się na Tajwanie, który mierząc 508 metrów (1 667 stóp) i dzierżył tytuł najwyższego w 2004 roku musiał ustąpić pierwszeństwa dunajskiemu drapaczowi. Kolejnym przegranym konkurentem okazała się 31 – letnia wieża CN, która przy 553, 33 metra (1 815,5 stopy) była najwyższą niezależną strukturą na lądzie od 1976 roku. W tych zawodach przegrał również dawniej istniejący polski maszt radiowy w Konstantynowie mający 646,38 m, który zawalił się 8 sierpnia 1991 roku.

Co dziwne nie było problemów z zagospodarowaniem tak ogromnej przestrzeni jaka znajduje się  w dubajskim drapaczu chmur. Powierzchnię użytkową zajmą różnorodne rodzaje działalności. W Burj Khalifie nie zabraknie przestrzeni hotelowych i handlowych, takich jak The Armani Hotel Dubai, czy też Armani Residences. Obiekty, kryjące się pod nazwiskiem znanego projektanta stanowią mieszankę luksusu i ekskluzywnej mody. W wieżowcu znajdą się także miejsca rekreacyjne z przewidzianymi rozrywkami dla gości. Cztery luksusowe baseny, klub cygara, biblioteka, liczący sobie 15 000 stóp kwadratowych salon fitness i publiczne obserwatorium widokowe na 124 piętrze – to tylko niektóre z wielu atrakcji Burj Dubai. W wieżowcu na 158 piętrze znajduje się nawet meczet, skąd dosłownie bliżej do nieba.

Burj Khalifa zaprojektowali fachowcy z biura Skidmore, Owings and Merrill w Chicago. Architekci połączyli tradycyjne islamskie wzory z nowoczesnym wyrafinowanym stylem, który dzięki swej uniwersalności ma szansę przetrwać próbę czasu i budzić nadal podziw, nawet kilkanaście lat później. Źródłem inspiracji był kształt pewnego pustynnego kwiata o nazwie hymenocallis. Posłużenie się jego budową poza redukcją zawirowań wietrznych i niebezpiecznej siły podmuchów zaprocentowało także niesamowitymi widokami niemal z każdej części wieżowca. W projekcie Burj zadbano o najmniejsze szczegóły. Budowle wyposażono chociażby w automatyczne maszyny myjące tę niewyobrażalnie wielką powierzchnię szyb. Umycie całego wieżowca z zewnątrz zajmuje od dwóch do trzech miesięcy.

Burj Khalifa pięknie wpasowuje się w panoramę miasta i już stanowi jego znak rozpoznawczy. Ten wyjątkowy drapacz chmur jest nie tylko reprezentacją, ale właściwie zapowiedzią nowej technologii wieżowców. Burj Khalifa jest dowodem na to, że dla Arabów nie ma rzeczy niemożliwych, a 828 metrów – robi wrażenie do tego stopnia, że nawet 43 tysiące dolarów za metr kwadratowy nie zniechęca nabywców.
  Aneta Gajak
Źródło: www.gulfnews.com
Zdjęcie: www.lysak.pl
Artykuł pochodzi z serwisu:
odkryjdubaj.pl