Proces sprzedaży rozpoczął się osiem miesięcy temu. W transakcji wyłącznym doradcą komercyjnym Skanska Property był Colliers International. Niemiecki bank Helaba zapewnił kupującemu finansowanie.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprzedaży kompleksu Marynarska Point. Nowy właściciel ma teraz w swoim portfolio świetną nieruchomość, a cała transakcja przebiegła w atmosferze doskonałej współpracy” – powiedział Nicklas Lindberg, Prezes Skanska Property Poland. „Dzięki sprzedaży Deloitte House w czerwcu oraz obecnej sprzedaży kompleksu Marynarska Point, zwiększymy naszą aktywność na rynku”.

Kompleks Marynarska Point, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Marynarskiej i Postępu w samym sercu Mokotowa i bliskim sąsiedztwie lotniska Okęcie, jest w całości wynajęty. Do głównych najemców  należą międzynarodowe firmy z sektora bankowości, ubezpieczeń, doradztwa, inżynierii oraz telekomunikacji, w tym Bank DnB Nord, towarzystwo ubezpieczeniowe Generali, AC Nielsen, ILF Consulting Engineers oraz Bank BZ WBK.

Nieruchomość posiada garaż dysponujący 430 miejscami postojowymi na trzech podziemnych poziomach oraz 20 miejsc parkingowych na zewnątrz. Marynarska Point jest również drugim budynkiem w Polsce, który otrzymał status zielonego. Zużycie energii przez nieruchomość jest aż o 31% niższe niż wskazują na to polskie standardy.

„Sprzedaż Marynarska Point jest kamieniem milowym na rynku inwestycyjnym w Polsce, ponieważ jest to pierwsza transakcja, która rozpoczęła się i zamknęła już po upadku Lehman Brothers” – powiedział Neil Gregory-Eaves, Partner i Dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers International Poland, wyłącznego doradcy komercyjnego Skanska.

Doradztwo prawne w procesie sprzedaży świadczyła kancelaria Clifford Chance. Kupującemu doradzała kancelaria Salans. Firmy Colliers International wraz z Clifford Chance stworzyły zespół doradzający przy sprzedaży innego biurowca należącego do Skanska – Deloitte House, która to transakcja została zamknięta w połowie br.

„Kilka dużych projektów komercyjnych jest obecnie w trakcie badania due diligence i oczekuję, że aktywność  transakcyjna w Polsce wzrośnie w ciągu następnych kilku miesięcy, i w konsekwencji wyprzedzimy resztę krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – dodaje Neil Gregory-Eaves. „Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, światowa ekonomia również się rozwija”. Neil Gregory-Eaves wyjaśnił również, że polską gospodarkę pobudza napływ funduszy strukturalnych z UE, a stabilizujący wpływ ma również specyficzna struktura własnościowa polskich banków, w których części nadal udział ma Skarb Państwa.

Analitycy wskazują również, że zaletą Polski jest niski poziom długu przypadającego na mieszkańca w gospodarce, a także zrównoważony poziom eksportu i konsumpcji. Oczekuje się, że Polska będzie krajem z najlepszymi wynikami za 2009 rok spośród państw unijnych, ze wzrostem PKB o ponad 1% oraz z przewidywanym 2% PKB w 2010 roku.

O Skanska Property Poland
Skanska Property Poland jest częścią Skanska Commercial Development Europe, jednego z 14 oddziałów grupy Skanska na świecie. Misją firmy jest realizacja projektów komercyjnych o charakterze biurowym oraz centrów logistycznych w głównych miastach Polski, Czech oraz Węgier. Skanska Property Poland jest obecna na rynku polskim od lat 90. i jest deweloperem powierzchni komercyjnych. Zrealizowane projekty obejmują między innymi kompleks budynków biurowych Atrium i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Informacje o działalności biznesowej i projektach firmy dostępne są na www.skanska.pl.

O Colliers International
Colliers Macaulay Nicolls Inc. (CMN), działający jako Colliers International, jest wiodącą międzynarodową firmą doradczą na rynku nieruchomości. Firma doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom. Colliers posiada 290 biur w 61 krajach. Zajmuje się pośrednictwem w wynajmie, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami, a także doradztwem na rynku hotelarskim, reprezentacją najemców, wycenami oraz badaniami rynku. Colliers International jest międzynarodową siecią firm niezależnych własnościowo i operacyjnie. Od 1997 r. Colliers International działa lokalnie jako Colliers International Poland.


Źródło: Colliers International Poland

an
inwestycje.pl